Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Vetrám si hlavu a zapchávam uši

Tiež to tak máte? V tejto recenzii Vám predstavím moje postrehy k JBL športovým slúchadlám, konkrétne k modelom JBL SPRINT, JBL ENDURANCE PEAK 2, JBL REFLECT MINI NC, Under Armour Flash X a LIVE PRO +.
ENDURANCE SPRINT / ENDURANCE PEAK : Slúchadlá, čo nevypadnú z ucha
To, že v dnešnej dobe ideme všetci po tzv. „true wireless“ modeloch, je jasné. Nechceme predsa žiadne kábliky. Aj keď, niekedy môžu byť kábliky aj užitočným prvkom, najmä keď sa bavíme o skladnosti a istote, že keď jedno náhodou vypadne, druhé ho zachytí a nič nestratíte. Model JBL SPRINT sú presne také slúchadlá, ktoré sú navzájom prepojené káblikom. Výborne držia v uchu, sú vodeodolné s certifikáciou IPX7 a baterka im vydrží až 8 hodín.  Slúchadlá JBL Sprint sú obľúbeným modelom, avšak JBL má k nim aj novší, úplne vyšperkovaný true wireless update: sú ním slúchadlá ENDURANCE PEAK 2. Tento model majú aj taký výnimoční športovci ako Tomáš Bábek (CZ) , vicemajster sveta v dráhovej cyklistike, dvojnásobný majster Európy aj český kráľ cyklistiky či Ján Volko (SK) , náš najrýchlejší šprintér so zbierkou všetkých cenných kovov z halových Majstrovstiev Európy v behu na 60 m a adept na olympiádu. Slúchadlá zaujmú na prvý pohľad. Pekné oblé tvary a plus všetky výhody odolných športových slúchadiel, ktorým neublíži pot ani poriadny lejak. Taktiež majú certifikát IPX7, čo znamená, že vydržia vo vode po dobu 30 minút v metrovej hĺbke bez ujmy. V uchu držia skvelo, aj nám ženám, a netlačia. Je to vďaka inovovanému systému POWERHOOK, teda v preklade „funkčný hák“, ktorý na princípe jemného magnetu drží slúchadlo skutočne bezpečne.  Okrem toho majú patentovaný systém TWIST LOCK, ktorý využíva anatómiu ucha. Tvar časti slúchadla, ktorú vkladáte do ucha sa podobá tak trochu slimačej ulite a zodpovedá tvaru zvukovodu ucha. Aby držalo, potrebujete so slúchadlom urobiť v uchu malý pohyb, asi o 45 stupňov zatočiť doprava. Ako keď zamykáte dvere. Urobíte Twist (otočíte) a potom Lock (zamknete). Oba systémy spolu garantujú úspech hlavne športovcom s malými alebo špecifickými ušami. Samozrejme, je tu ešte možnosť vybrať si z troch veľkostí gumičiek do ucha. S tými sa odporúčam pohrať a vybrať si tú správnu veľkosť. Pri týchto ENDURANCE PEAK 2 sa mi páči ich jednoduchosť v nastavovaní. Nesťahujete žiadne apky ani nešpekulujete nad nastavovaním, je skrátka dané. Viete, že keď po nich prechádzate zhora dole, tak ovládate hlasitosť, keď po nich klepnete, pauznete si skladbu alebo keď ich vyberiete z ucha, automaticky sa vypnú. Mimo puzdra budú hrať nepretržite 6 hodín, v puzdre ich nabijete na ďalších 24, dokopy teda 30 hodín na jedno nabitie. Za mňa sú to presne tie slúchadlá, ktoré schmatnete z poličky a idete si športom vypnúť hlavu bez zbytočných komplikácii.

JBL TWS

REFLECT MINI NC / REFLECT MINI FLOW : Najlepšie slúchadlá v Európe
Vlajkovou loďou JBL v kategórii športových slúchadiel je model REFLECT MINI NC. Jeho predchodcovia, model REFLECT FLOW, boli vyhlásené za najlepšie slúchadlá v Európe v minulom roku a používajú ich napríklad aj olympioničky Janka a Danka Velďákové. Ak boli REFLECT Flow „the best earbuds“ = kráľom slúchadiel do uší v Európe, tak Reflect Mini NC tento titul ešte prekonali. REFLECT MINI NC majú všetko čo REFLECT FLOW, a ešte zopár vecí najviac. Na prvý pohľad prešli zmenou dizajnu. Ako sa zaoblilo a zmenšilo puzdro, tak bol zergonomizovaný aj tvar slúchadiel, aby sedeli ešte o čosi lepšie. Ďalšou dobrou správou pre fajnšmekrov je ovládanie cez apku  „My JBL headphones“, ktorú si stiahnete, samozrejme, zadarmo. Tá vám otvára ďalšie skvelé možnosti nastavovania. Mne sa páčilo, že si viem zvoliť level aktívneho potlačenia hluku , tzv. ANC (Active Noise Cancelling). Je to vlastne zrušenie okolitých ruchov tým, že vaše slúchadlá prichádzajúce ruchy zachytia a vyšlú oproti nim ich presný zrkadlový odraz – čím v podstate dosiahnete to, že aj keď nepočúvate vôbec nič, máte pri zapnutom ANC pocit ticha. To je super najmä vtedy, keď ste napríklad v kancelárii či škole a potrebujete sa plne sústrediť. Avšak športovci, najmä tí, ktorí sa pohybujú z bodu A do bodu B, predsa len chcú mať o svojom okolí prehľad a úplné ticho môže byť dokonca až nebezpečné. Presne na to je tu funkcia „Ambient Aware“. Stále ruší hluky z okolia, ale menej a vy ste si vedomý svojho prostredia. Ďalší level odhlučnenia nájdete vo funkcii  „Talk Thru“ – v doslovnom preklade: „rozprávaj cez“. Je to akoby opak funkcie ANC. Vaša hudba hrá len do pozadia, zatiaľ čo vy máte družnú konverzáciu so svojim spolubežcom. Pre nás ukecané rekreačné bežkyne je to skvelá možnosť. Jednoduché prepínanie medzi týmito režimami si viete navoliť v tzv. gestách, teda dotykoch, keď máte slúchadlá v uchu. Jedným dotykom zapnete ANC, dvoma za sebou zapnete „rozprávací mód = talk thru“ a tak ďalej. Na výber je veľa variant a kombinácii. Zvuk si viete vďaka aplikácii a equalizéru nastaviť podľa predvolieb, alebo podľa seba. Vychytávka je, že si môžete vybrať, ktorou rukou chcete aké funkcie ovládať. To, čo príde jasné pravákom, nie je úplne jedno pre ľavákov. Alebo sa proste rozhodnete vy a nie nejaký inžinier v Amerike. Keď sme už pri tej Amerike, v Reflect Mini NC je zabudovaný aj hlasový asistent, na ktorého netrpezlivo čakáme aj u nás. Čo sa týka výdrže slúchadiel REFLECT MINI NC, dajú vám spolu s puzdrom dokopy 21 hodín počúvania. Tak dlho slúchadlá v uchu zrejme mať nebudete, ale je fajn vedieť, že občas môžete na nabíjanie aj zabudnúť a slúchadlá to aj tak potiahnu a nenechajú vás v štichu.  Samotné nabíjanie u modelov JBL Endurance Peak 2 aj JBL Reflect Mini NC je cez USB-C kábel a na 100% kapacitu prebehne do 2 hodín.

JBL TWS

UNDER ARMOUR FLASH X: Nezničiteľné železo, čo vydrží 50 hodín
Z kategórie „športové“ je tu jedna brutálna vychytávka: model „Under Armour Flash X“. Slúchadla v hliníkovom vodotesnom puzdre, robustné a nezničiteľné ako činky v posilňovni. Skrátka železo na železo. Myslím, že práve crossfitové telocvične či fitká sú ich domovom. Ich nepochybnou prednosťou je nenormálna výdrž, 10 hodín v ušiach plus ďalších 40 s puzdrom, dokopy teda brutálnych 50 hodín na jedno nabitie. Aj oni sú vodeodolné s IPX7-čkou a tiež si viete nastaviť rôzne úrovne odhlučnenia ako pri Mini NC, teda od Talk Throw cez Ambient aware až po úplne ticho.

JBL TWS

JBL LIVE PRO+: Slúchadla na biznis aj šport     
A na záver tu mám ešte jedného elegána, ktorý sa vie tváriť športovo aj civilne: JBL LIVE PRO+. Tieto slúchadlá sa vyrábajú v krásnych farbách a majú paličkový dizajn. Dajte si určite záležať na malých gumičkách do uší – máte ich v balení na výber až v piatich veľkostiach. Lebo nie je nič horšie ako keď vám v ušiach nesedí gumička. Kazí to zážitok. Čo sa základných parametrov týka, tak výdrž (slúchadlá + puzdro) je 21 hodín, taktiež sú vode aj poteniu odolné. Nastavujú sa cez apku „MY JBL headphones“.  Majú skvelé aktívne potlačenie hluku (ANC), vďaka až 3 mikrofónom a tým pádom vám doprajú aj kvalitný hudobný zážitok. Ten si tiež viete nastaviť. Buď stavíte na už predvolené režimy (Jazz, Bas, Vocal) alebo si nastavíte vlastný. Keď si vezmete verziu JBL LIVE PRO +, to plusko vám dá ešte aj bezdrôtové nabíjanie vašich slúchadiel. Spomeniem, že sú tiež vodeodolné, majú  certifikáciu IPX4 (odolnosť proti striekajúcej vode), čo je síce slabšie ako IPX7, ale dážď a pot zvládnu bez problémov.

JBL TWS

Toto bola plejáda skvelých športových slúchadiel od JBL. Kvalitu a zážitok zo zvuku ani komentovať netreba, pretože tá bola pri všetkých modeloch typická pre značku JBL, teda excelentná s dynamickými basami a pri modeloch JBL REFLECT MINI NC, JBL REFLECT MINI FLOW, Under Armour Flash X a JBL LIVE PRO + sa viete do sýtosti vyhrať aj s personalizovaným zvukom podľa vášho osobného gusta cez apku „ My JBL headpohones.“ Pre tých z vás, ktorí večne riešia vypadávanie slúchadiel z uší pri športe určite odporúčam siahnuť, či už po slúchadlách JBL SPRINT prepojených káblikom bez puzdra, alebo po  JBL ENDURANCE PEAK 2, ktoré potešia farbami, prevedením aj 100% držaním vo všetkých, aj atypických ušiach.  Keď sa neviete rozhodnúť, či potrebujete športové alebo civilné slúchadlá, zvoľte kombinované modely:  REFLECT MINI NC, alebo od nich odvodený model v robustnejšom kovovom prevedení: UNDER ARMOUR FLASH X, či športovo-elegantný model JBL LIVE PRO+.

Dúfam, že informácie boli užitočné a vy si vyberiete presne tie, ktoré sú najlepšie pre vaše „zapchatie uší a vetranie hlavy“.

Pošlite článok známemu