Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Xtreme 2 do sucha i do vody

High & Style

13.07.2018

Začiatok astronomického leta klopal na dvere rovnako ako uzávierka letného čísla, keď sa mi do redakcie dostala novinka, ktorú by som za štandardných okolností dva dni pred „deadlinom“ odmietol. Nie však JBL Xtreme druhej generácie. Okrem toho, že sa pred letom do čísla hodí, očakával som jeho príchod už minulý rok, keď sa objavil „iba“ prerastený Boombox s veľkým zvukom, celodennou výdržou, slušnou odolnosťou, no privysokou cenou.
JBL Xtreme 2 opticky aj papierovo podrástol. V číslach to robí pár milimetrov, no na výsledný zvukový efekt má zväčšený objem ozvučnice priaznivý vplyv. Hmotnosť reproduktor narástla o slušných 281 gramov, čo však predstavuje stále pomerne komfortne prenosných 2 393 gramov, pokiaľ si Xtreme prehodíte cez plece na imidžovom popruhu, ktorý je súčasťou balenia. Na jeho multipracke je teraz vychytávka v podobe otvárača na fľaše. Na plážovej párty vás takto bude Xtreme 2 spájať okrem dobrej muzičky aj pri otváraní dobre vychladených drinkov. Vo vrchnej časti sú podobne ako pri predchodcovi osadené do odolnej priezvučnej textílie gumené tlačidlá ovládania reproduktora. Vďaka ich miernemu vystúpeniu nad povrch reproduktora zvládnete ovládanie aj v zimných rukaviciach či mokrými rukami. Spodná časť obsahuje výrazne mohutnejšiu kovovú základňu s pogumovaním pre stabilné a bezpečné usadenie aj pri hlasnejšom počúvaní. Svoje miesto v priestore nižšie pod výrazným logom JBL si ponechala aj pätica LED indikátorov upozorňujúca na stav nabitia batérie. Imidžový ochranný zips konektorov predošlej generácie v zadnej časti reproduktora nahradila klasická gumená záslepka s nápisom XTREME, s ktorou sa však lepšie manipuluje a navyše prispieva aj k vyššej odolnosti. Pevnejšie a odolnejšie je na tom aj dvojica kovových háčikov na prichytenie popruhu, ktorý ja na oboch koncoch zakončený karabínami. Po oboch stranách vyúsťujú membrány pasívnych basových žiaričov. Na jednom je firemné logo JBL na druhom firemný imidžový výkričník. Celkový dojem z vonkajšieho vyhotovenia je zatiaľ viac ako uspokojivý.

JBL Xtreme 2

Pod odolnou kapotážou je integrovaná celkom slušná elektronická výbava, pričom viaceré z posluchových parametrov sú v aktuálnej generácii prirodzene vylepšené. Základom je ako pri prvej generácii výkonná Li-ion batéria s nezmenenou kapacitou 10 000 mAh. Do plna sa nabije za 3,5 hodiny s následnou dĺžkou prehrávania až 15 hodín v závislosti od úrovne hlasitosti. Pre dosiahnutie kvalitnej stereoreprodukcie je JBL Xtreme 2 osadený dvojicou 20 mm tweeterov a dvojicou výkonných 70 mm wooferov. Nárast vo veľkosti oboch basákov zo 63 na 70 mm o rovných 7 mm sa pozitívne podpísal pod plnší a pevnejší zvuk. Maximálny výkon 20 W dosiahne Xtreme 2 až po pripojení do elektrickej siete, no poriadne hlasno dokáže zahrať aj na zabudovaný akumulátor. Rozdiel v hlasitosti po pripojení na sieťový adaptér je však citeľný. Zaznamenal som dokonca pritvrdenie a výraznejšie ukotvenie basov. V skladbe Enter Sandman a The Unforgiven od Metallica som bol kopákom na basoch doslova zaskočený. Myslím príjemne zaskočený. Posluchovku s rozlohou 36 m2 zaplnil mohutným zvukom plným detailov a hutných basov. Pri maximálnej hlasitosti zahrá Xtreme 2 ukážkovo čisto, no potrebuje aj dostatočný priestor, aby sa zvuk pekne otvoril. Aj vonku mimo štyroch stien je Xtreme 2 dostatočne dominantný spíker. Na výškach a stredoch je zvuk o niečo transparentnejší a vzdušnejší, ako má Xtreme prvej generácie, a tu sa mi dokonca páči aj o niečo viac ako obrovský Boombox. Basová zložka je aj vďaka pasívnym bočným žiaričom s výrazným kmitom poriadne hutná a dôrazná. Zväčšením a spevnením ozvučnice sa podarilo do spíkera upratať už spomínané o niečo väčšie meniče a zlepšiť aj parametre frekvenčnej rekcie, ktorá teraz pokrýva pásmo už od 55 Hz do 20 kHz. Prvá generácia triafala do 70 Hz – 20 kHz. Vylepšená je aj verzia bezdrôtového prenosu Bluetooth zo 4.1 na aktuálnu 4.2. Novinka prišla v prípade konektorov o jeden USB nabíjací výstup, ale objektívne viac ako jeden som nikdy nevyužíval, a tak som druhý pokladal iba za príjemnú vymoženosť. Zachovaný však ostal 3,5 mm audiovstup, servisný mini USB vstup a tiež konektor na nabíjanie reproduktora. Podľa vzoru staršieho a väčšieho brata Boomboxu spadá už aj Xtreme 2 do skupiny reproduktorov s aktuálne najvyšším stupňom odolnosti IPX7. Kúpanie v bazéne už nie je prekážkou a rovnako mu neublíži ani jemný plážový piesok. Starostlivosť si však rozhodne zaslúži, a tak po pobyte v slanej vode či v piesku rozhodne odporúčam dôkladný kúpeľ v sladkej vode. Funkcie ako telefónovanie už pomaličky prestanem spomínať, keďže sú už pri všetkých modeloch JBL takzvanou povinnou jazdou. Tou je v prípade JBL Xtreme 2 aj integrácia technológie JBL Connect+ na vzájomné spárovanie až stovky firemných reproduktorov vybavených touto technológiou. Súčasne pripojenie dvoch smartfónov na jeden reproduktor je ďalšou z už dobre udomácnených funkcií.

JBL Xtreme 2

Silnou stránkou JBL Xtreme 2 je vyvážený, dostatočne pevný a hlasný zvukový prejav zabalený do elegantno-imidžovej odolnej schránky s množstvom funkcií a skvelou vychytáokou v podobe dobre fungujúceho otvárača na fľašky. Pravý audiofilský zvuk od neho neočakávajte, to ani nie je jeho úlohou. JBL Xtreme 2 je skrátka top párty bluetooth reprák do sucha i do vody. Rozhodne ide o dôstojného nástupcu, ktorého rád vymením za svojho dvojročného „starčeka“ v dobrej zvukovej i fyzickej kondícii.

+
- dizajn
- zvuk
- flexibilné párovanie až 100 reproduktorov cez JBL Connect+
- popruh s otváračom na fľaše

-
– štartovacia cena nie je pre každú peňaženku

Pošlite článok známemu